Wspierając lokalne inicjatywy, tworzymy przyszłość.

Aktualności

Fundacja ANWIL dla Włocławka zaprasza na Letnią Akademię Dokumentalną

2016/07/04 07:29 Fundacja ANWIL dla Włocławka zaprasza na Letnią Akademię Dokumentalną

Znany jest już repertuar filmowy Letniej Akademii Dokumentalnej. W lipcu i sierpniu włocławianie będą mieli możliwość obejrzenia 8 filmów z tegorocznego 13. Millennium Docs Against Gravity Film Festival. Filmem otwarcia będzie zdobywca Grand Prix 13 Millennium Docs Against Gravity i NAGRODY BANKU MILLENNIUM, film „Pod opieką wiecznego słońca” w reżyserii Vitalija Manskiego

Znany jest już repertuar filmowy Letniej Akademii Dokumentalnej. W lipcu i sierpniu włocławianie będą mieli możliwość obejrzenia 8 filmów z tegorocznego 13. Millennium Docs Against Gravity Film Festival. Filmem otwarcia będzie zdobywca Grand Prix 13 Millennium Docs Against Gravity i NAGRODY BANKU MILLENNIUM, film „Pod opieką wiecznego słońca” w reżyserii Vitalija Manskiego.


Oto program wakacyjnych seansów:
 

6 lipca - "Pod opieką wiecznego słońca (reż. Witalij Manski).
Północna Korea to według koreańskiej propagandy najszczęśliwszy kraj na świecie. Film pokazuje życie „przeciętnej” koreańskiej rodziny i mechanizmy tamtejszej indoktrynacji. Rodzina jest częścią idealnego koreańskiego społeczeństwa, żyjącego w wiecznych promieniach słońca – symbolu wielkiego wodza ludu Kim Ir-Sena.

13 lipca - "Ginący świat" (reż. Louise Psihoyos).
Blisko połowa gatunków zwierząt na Ziemi zagrożona jest dziś wymarciem. W tym my sami. Naukowcy są przekonani, że dzień zagłady nadchodzi i biją na alarm, podejmując wyścig z czasem, aby zatrzymać masowe wymieranie fauny i flory. Jesteśmy jedynymi organizmami, które mogą powstrzymać nadciągająca katastrofę. Czy uda nam się sprostać temu wyzwaniu?

20 lipca - "Sonita" (reż. Rokhsareh Ghaem Maghami).
Sonita to młoda utalentowana raperka. Jednak jej rodzina zaplanowała dla niej inną przyszłość. W wieku 10 lat po raz pierwszy stała się przedmiotem transakcji małżeńskiej, zorganizowanej przez rodziców w celu zdobycia posagu dla jej brata. Do ślubu ze starszym mężczyzną nie doszło, ale sytuacja powtórzyła się kilka lat później. Film jest poruszającym portretem młodej dziewczyny za wszelką cenę walczącej o swoją wolność.

27 lipca - "Nie opuszczaj mnie" (reż. Jin Mo-young).
98-letni Jo Byeong-man i 89-letnia Kang Kye-yeol są małżeństwem od 76 lat. Mieszkają w górskiej wiosce Hoengseong w prowincji Gangwon w Korei Południowej. Głównym wątkiem tej historii jest miłość starszych ludzi, zaś osnową - zmienne pory roku i dostosowane do nich czynności gospodarskie. Reżyser towarzyszy parze przez 15 miesięcy, dokumentując codzienne rytuały, gdyż tylko to może zrobić wobec zbliżającego się pożegnania, wyznania miłości i bezsiły.

3 sierpnia - "Człowiek" (reż. Yann Arthus-Bertrand).
Zbudowana z wielu historii, opatrzona zachwycającymi obrazami Ziemi, szczera przypowieść o tym, kim jest człowiek, jakie są jego ciemne i jasne strony i co tak naprawdę łączy nas wszystkich. Arthus-Bertrand, słynny fotograf – autor cyklu „Ziemia widziana z nieba” – dotarł do 2000 rozmówców z 60 państw. Zadano im ten sam zestaw 40 pytań. Obserwujemy zbiorowe ludzkie doświadczenie we wszystkich jego formach i odmianach – od głęboko osobistych, często tragicznych historii o biedzie, przemocy domowej i cierpieniu, po opowieści o miłości, radości, a także euforii płynącej z samego faktu życia.

10 sierpnia - "Dobry Amerykanin" (reż. Friedrich Moser).
Polityczny thriller o konspiracyjnej polityce Biura Bezpieczeństwa Narodowego w USA. Korupcja, kłamstwa, osobiste ambicje i chciwość zablokowały wprowadzenie taniego i niezwykle skutecznego systemu monitoringu i analiz, który skutecznie mógł powstrzymać ataki terrorystyczne z 11 września 2001 roku. Poznajemy kulisy odrzucenia tego projektu na rzecz drogiego i całkiem bezużytecznego programu wywiadu, który miał jedną zaletę: tworzył setki miejsc pracy w agencji wywiadowczej i zapewniał sowite wynagrodzenie dla wielu byłych pracowników NSA.

17 Sierpnia - "Bieda Sp. z. o. o." (reż. Michael Matheson Miller).
Afryka jest biedna, a skoncentrowane wysiłki międzynarodowych organizacji charytatywnych, akcje CSR-owe dużych korporacji, apele cele brytów w niczym tej sytuacji nie zmieniają. Czy są jedynie kroplą w morzu potrzeb, a może przeciwnie – łyżką dziegciu w beczce miodu? Film obnaża dobre chęci darczyńców i systemu, który w dobrej wierze stworzyli.

24 sierpnia - " Nurkowanie w nieznane" (reż. Juan Reina).
Grupa zaprzyjaźnionych fińskich nurków postanowiła pobić rekord świata w najdłuższym nurkowaniu w jaskiniach. 6 Lutego 2014 roku podczas nurkowania w jaskini Plura w Plurdalen w północnej Norwegii, 130 metrów pod wodą zdarzył się tragiczny w skutkach wypadek. Dwaj nurkowie zginęli, trójce udało się cudownie uratować. Ocaleli nurkowie postanowili na własną rękę wydobyć z wody ciała kolegów i zabrać je w ostatnią podróż do domu. Film jest nie tylko poruszającą i pełną napięcia opowieścią o nurkowaniu i zagrażającej życiu akcji, lecz również o bezwarunkowej głębokiej przyjaźni, która trwa pomimo utraty życia.

Wszystkie seanse pokazane zostaną w Centrum Kultury Browar B. o godz. 18.00. Wstęp wolny.
Serdecznie zapraszamy.
 

Powrót do aktualności