Wspierając lokalne inicjatywy, tworzymy przyszłość.

Aktualności

Zapraszamy na seans Akademii Dokumentalnej.

2017/07/03 09:09 Zapraszamy na seans Akademii Dokumentalnej.

Fundacja ANWIL dla Włocławka zaprasza na film „Ostatni w Aleppo”, w reż. Ferasa Fayyada - przejmujący obraz życia Aleppo i codzienności syryjskich ratowników wojennych, tzw. białych hełmów. Film zdobył cztery nagrody, w tym Nagrodę Grand Prix na tegorocznym festiwalu Millennium Docs Against Gravity.

Fundacja ANWIL dla Włocławka zaprasza na film „Ostatni w Aleppo”, w reż. Ferasa Fayyada - przejmujący obraz życia Aleppo i codzienności syryjskich ratowników wojennych, tzw. białych hełmów.
Film zdobył cztery nagrody, w tym Nagrodę Grand Prix na tegorocznym festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Jury w uzasadnieniu przyznania nagrody napisało: "Kino daje możliwość pokazania głębszego i bardziej złożonego obrazu rzeczywistości niż setki medialnych newsów. Film, który nas najbardziej dotknął, pokazuje nie tylko wielki dramat w pozornie odległej części świata, ale przede wszystkim ludzi, którzy przyjmują bohaterską postawę, zamiast uciekać przed przytłaczającym ich zagrożeniem. Ich walka o zachowanie człowieczeństwa zmusza nas do postawienia sobie pytania o granice poświęcenia siebie dla innych oraz zaangażowania w konflikty, które zdają się nas nie dotyczyć".
Pięć lat od rozpoczęcia wojny w Syrii mieszkańcy opustoszałego i zniszczonego Aleppo, kiedyś największego syryjskiego miasta, przygotowują się na oblężenie. W mieście uwięzionych zostało ćwierć miliona cywili, którzy nie zdążyli się ewakuować bądź odmówili ucieczki. Niektórzy pozostali z miłości do miasta, inni z obawy przed wegetacją w obozach dla uchodźców, a jeszcze inni jak Khaled, Mahmoud czy Abu Omar, główni bohaterowie filmu by ratować życie. Są oni członkami Białych Hełmów, czyli tzw. Syryjskiej Obrony Cywilnej, składającej się ze zwykłych ludzi, pomagających ofiarom bombardowań. Uratowali do tej pory ponad 60 tys. istnień, najczęściej wyciągając ludzi spod gruzów gołymi rękami..
Reżyser filmu Feras Fayyad stworzył raport z oblężonego miasta, w którym dramat Syrii zyskuje konkretne twarze, imiona i historie rodzinne. W filmie poznajemy nie tylko ogrom zniszczeń, jakich dokonała wojna, ale również osobistą historię zwykłych ludzi, którzy stają się prawdziwymi bohaterami masowej ludzkiej tragedii rozgrywanej na oczach całego świata.

Na seans zapraszamy do Multikina, we wtorek, 4 lipca, o godz. 19: 00. Wstęp wolny dzięki dofinansowaniu z Fundacji ANWIL dla Włocławka.

Powrót do aktualności