Wspierając lokalne inicjatywy, tworzymy przyszłość.

Aktualności

Zapraszamy na seans Akademii Dokumentalnej

2017/07/10 08:39 Zapraszamy na seans Akademii Dokumentalnej

W drugiej odsłonie Letniej Akademii Dokumentalnej zobaczymy film "Wszystkie rządy kłamią" w reżyserii Freda Peabody'ego. Film dedykowany jest Isidorowi Feinsteinowi Stone'owi – amerykańskiemu pionierowi niezależnego dziennikarstwa politycznego, zażartemu krytykowi kolejnych rządów, autorowi hasła „All governments lie” – wszystkie rządy kłamią. Stone przez całe swoje zawodowe życie demaskował kłamstwa, którymi kolejni amerykańscy prezydenci karmili społeczeństwo w imię różnych interesów elit.

W drugiej odsłonie Letniej Akademii Dokumentalnej zobaczymy film "Wszystkie rządy kłamią" w reżyserii Freda Peabody'ego.
Film dedykowany jest Isidorowi Feinsteinowi Stone'owi – amerykańskiemu pionierowi niezależnego dziennikarstwa politycznego, zażartemu krytykowi kolejnych rządów, autorowi hasła „All governments lie” – wszystkie rządy kłamią. Stone przez całe swoje zawodowe życie demaskował kłamstwa, którymi kolejni amerykańscy prezydenci karmili społeczeństwo w imię różnych interesów elit.
„Wszystkie rządy kłamią” to opowieść o tym, jak międzynarodowe korporacje i grupy wpływów coraz silniej wpływają na kolejne rządy USA i innych światowych potęg, które okłamują społeczeństwa, gromadzą nielegalnie dane na temat swoich obywateli, manipulują faktami przy podejmowaniu decyzji militarnych oraz tworzą systemy pośrednio zależnych od wielkiej polityki medialnych korporacji.
Film śledzi historię niezależnego dziennikarstwa w USA od czasów pioniera I. F. Stone'a po dzisiejszych dziennikarzy operujących w świecie nowych mediów i internetu. Przygląda się dokładnie procesom inwigilacji i próbom sterowania dziennikarzami przez wielkie kompanie medialne. Opisuje nacisk, jaki na prasę wywierają rządy i stojący za nimi wielcy gracze. Przygląda się konfliktom zbrojnym i temu, jak kolejne ekipy przygotowują pod nie grunt nie w oparciu o fakty, ale o określone interesy – czy to finansowe czy polityczne – grup wpływów i lobbystów. Twórcy zastanawiają się nad granicami wolności słowa i nad miejscem niezależnego dziennikarstwa na zmieniającej się z dużą prędkością scenie medialnej poddanej procesom globalizacji, redefiniującej się po nastaniu live streamingu, nowych możliwości dostępu do informacji i rozkwicie mediów społecznościowych.
W filmie wypowiadają się najwybitniejsze postaci amerykańskiego dziennikarstwa niezależnego: Jeremy Scahill i Glenn Greenwald – obaj z serwisu online „The Intercept” czy Amy Goodman z internetowej telewizji Democracy Now!, Ale także intelektualiści na czele z Noamem Chomskym czy niezależni filmowcy jak Michael Moore.
Na seans zapraszamy do Multikina we wtorek 11 lipca o godz. 19:00. Wstęp wolny dzięki dofinansowaniu z Fundacji ANWIL dla Włocławka.
 

Powrót do aktualności