Wspierając lokalne inicjatywy, tworzymy przyszłość.

Aktualności

Zapraszamy na kolejny seans Akademii Dokumentalnej

2017/07/31 08:34 Zapraszamy na kolejny seans Akademii Dokumentalnej

W kolejnej odsłonie Letniej Akademii Dokumentalnej zobaczymy film "Bez tytułu" w reżyserii Michaela Glowoggera. Będzie to ostatni film Michaela Glawoggera, dokończony przez Monikę Willi, jego wieloletnią montażystkę, która zmontowała nakręcony materiał, kierując się notatkami reżysera powstałymi podczas kręcenia zdjęć. Powstał w efekcie niespokojny obraz o ruchu, podróży, nieznanym spotkaniu z Innym.

W kolejnej odsłonie Letniej Akademii Dokumentalnej zobaczymy film Bez tytułu w reżyserii Michaela Glowoggera.
Będzie to ostatni film Michaela Glawoggera, dokończony przez Monikę Willi, jego wieloletnią montażystkę, która zmontowała nakręcony materiał, kierując się notatkami reżysera powstałymi podczas kręcenia zdjęć. Powstał w efekcie niespokojny obraz o ruchu, podróży, nieznanym spotkaniu z Innym.
Glawogger w 2013 roku postanowił uciec od rutyny i udać się w roczną podróż bez żadnego z góry założonego planu. Ruszył na południe, do krajów, które pojawiają się w naszej świadomości tylko, jako paski sensacyjnych newsów o kolejnych klęskach żywiołowych, wojnach, falach głodu lub politycznego chaosu. Choć projekt był obarczony dużym ryzykiem – ile to już artystów wyprawiało się w podróż bez celu, by zagubić się w grafomanii i banale – to w tym przypadku rezultat jest olśniewający. Film wytrzymuje porównanie z arcydziełami autorskiego kina z lat 60. Ubiegłego wieku. Przez ekran płyną, wdzierając się w naszą podświadomość, hipnotyczne obrazy będące śladem zapisu podróży przez Włochy, Bałkany, kraje Maghrebu i Saharę, aż po wschodnie wybrzeże Afryki. To trwająca ponad cztery miesiące, wiodąca z północy na południe, droga przez kolejne kręgi piekła, przez krzywe odbicia jeszcze sytej i bezpiecznej Europy. Precyzyjny montaż i transowa muzyka dopełniają dzieła, tworząc obraz kompletny, wciągający, przerażający, ale prawdziwy w swojej intensywności.
Życie okrutnie przeplotło się ze sztuką – u kresu swojej wędrówki, w Liberii, Glawogger zmarł, zaraziwszy się malarią. Zostawił po sobie film, który jest podsumowaniem jego bezkompromisowej drogi. Obraz został przyjęty kilkunastominutową owacją na festiwalu w Berlinie, mieście szczególnym – przecież to tu dociera duża część z tych, którzy starają się uciec z krajów ogarniętych wojną lub pogrążonych w biedzie. Dzięki Glawoggerowi lepiej rozumiemy ich motywacje.
Na seans zapraszamy do Multikina we wtorek 1 sierpnia o godz. 19: 00. Wstęp wolny dzięki dofinansowaniu z Fundacji ANWIL dla Włocławka.

Powrót do aktualności