Wspierając lokalne inicjatywy, tworzymy przyszłość.

Aktualności

Zapraszamy na kolejny seans Akademii Dokumentalnej

2017/11/20 09:39 Zapraszamy na kolejny seans Akademii Dokumentalnej

W kolejnej odsłonie Akademii Dokumentalnej obejrzymy film pt. „Darmowy lancz” w reżyserii Christiana Toda, podejmujący temat „bezwarunkowego dochodu podstawowego” (BDP).

Bezwarunkowy dochód podstawowy to stały dochód, który otrzymuje od państwa każdy, bez konieczności spełniania jakichkolwiek warunków. Idea BDP jest w ostatnich latach coraz częściej poruszanym tematem w debatach na temat kryzysu kapitalizmu, reformy systemów redystrybucji i przyszłości światowej gospodarki. Dochód podstawowy pojawiał się również w kontekście dyskusji na temat prekariatu, niestabilności na rynku pracy, i „umów śmieciowych”. Zwolennicy tej idei upatrują w niej szansy na ograniczenie ubóstwa oraz likwidację przymusu pracy, co zwiększyć ma nadzieje na samorozwój i zapewnić bezpieczeństwo socjalne. Przeciwnicy zwracają uwagę na wysokie koszty ekonomiczne wdrożenia BDP i ryzyko narastającego zniechęcenia obywateli do pracy. Wprowadzenie BDP w życie przestaje być jednak utopijną wizją. Na próbę to rozwiązanie wprowadzono w Finlandii i w kilku miastach holenderskich.

Reżyser filmu, Christian Tod i zaproszeni przez niego eksperci przekonują, że wobec rosnących nierówności społecznych, robotyzacji i automatyzacji pracy, wprowadzenie bezwarunkowego dochodu podstawowego może przynieść korzyści zarówno poszczególnym osobom jak i całym społecznościom.

Na seans zapraszamy do Multikina we wtorek 21 listopada o godz. 19: 00. Wstęp wolny dzięki dofinansowaniu z Fundacji ANWIL dla Włocławka.

Powrót do aktualności