Wspierając lokalne inicjatywy, tworzymy przyszłość.

Aktualności

Zapraszamy na kolejny seans Akademii Dokumentalnej

2017/12/18 11:42 Zapraszamy na kolejny seans Akademii Dokumentalnej

Ostatni tegoroczny seans filmowy Akademii Dokumentalnej, to epicka opowieść o irracjonalnym stosunku do „Innego”. „Nie jestem twoim murzynem” jest filmową kontynuacją niedokończonej książki afroamerykańskiego powieściopisarza i eseisty, Jamesa Baldwina „Remember This House”, która miała być najważniejszym jego dziełem.

Książka miała być historią życia i następujących po sobie zabójstw trzech jego przyjaciół: Medgara Eversa, Malcolma X i Martina Luthera Kinga. Każdy z nich toczył walkę na całkiem innym polu i całkiem inaczej, ale ostatecznie, wszyscy trzej zostali uznani za niebezpiecznych. Baldwin nie dokończył dzieła przed swoją śmiercią w 1987 roku. Pozostawił zaledwie trzydzieści stron. Spadkobiercy pisarza powierzyli rękopis haitańskiemu reżyserowi Raoulowi Peckowi, który postanowił sfinalizować zarysowaną w książce Baldwina historię.

Filmowa adaptacja dzieła wybiega poza jego pierwotne założenia, a James Baldwin obok Medgara Eversa, Malcolma X i Martina Luthera Kinga, stał się jej czwartym, równie istotnym, bohaterem. Ważną rolę w filmie odgrywa również jego narrator, Samuel L. Jackson, prowadząc widza przez kolejne obrazy ilustrujące skomplikowane relacje białych i czarnoskórych mieszkańców Stanów Zjednoczonych, wydarzeń współczesnych i bardziej odległych.

Film zbudowany jest w znacznej części w oparciu o materiały archiwalne, których imponujący montaż tworzy konstrukcję merytorycznie i estetycznie kompletną. Wykorzystane w filmie teksty, wywiady, fragmenty książek i listów napisanych przez Baldwina, w znakomitej interpretacji Jacksona pokazują brutalną prawdę o narodzinach i budowaniu wielkości Ameryki.

„Nie jestem twoim murzynem” nie opowiada ładnej historii. To opowieść o cierpieniu, o stuleciach i dekadach niewoli oraz ewolucji rasistowskiego systemu. To historia współczesnego braku człowieczeństwa. Według Jamesa Baldwina, odpowiedzialność za ten moralny upadek spoczywa na barkach nas wszystkich. Mówił o sobie: „Nie jestem murzynem, jestem człowiekiem. Ale jeśli uważasz, że jestem murzynem to znaczy, że tego potrzebujesz i musisz sobie zadać pytanie, czemu tak jest?”

Film jest jednym z najważniejszych dokumentów politycznych ostatnich lat. Pokazuje też, że rasizm nie przeszedł do historii, nadal istnieje w różnych postaciach. Bywa, że w postaci głębokiej troski o spokój i bezpieczeństwo obywateli, podszyty strachem i nienawiścią do „Innego” staje się poprawny politycznie.

„Nie jestem twoim murzynem” był nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Dokumentalny oraz otrzymał wyróżnienie Jury Ekumenicznego i Nagrodę Publiczności w sekcji Panorama na Festiwalu Filmowym Berlinale 2017.

Na seans zapraszamy do Multikina we wtorek 19 grudnia o godz. 19: 00. Wstęp wolny dzięki dofinansowaniu z Fundacji ANWIL dla Włocławka.

 

Powrót do aktualności