Wspierając lokalne inicjatywy, tworzymy przyszłość.

Aktualności

Akademia Dokumentalna

2018/07/20 12:13 Akademia Dokumentalna

30 lipca to kolejny już poniedziałek, podczas którego odbędą się seanse filmowe przygotowane przez Akademię Dokumentalną w ramach projektu finansowanego ze środków Fundacji ANWIL dla Włocławka. Tego dnia będzie można obejrzeć „Film o niczym” Borisa Mitica oraz „Czerwoną duszę” Jessiki Gorter.

„Film o niczym” to seria krótkich, głównie statycznych ujęć nakręconych przez 62 operatorów (m.in. Vitalija Mansky’ego i Michaela Glawoggera) w 70 krajach, na których widać lub czuć tytułowe Nic. Nic, tkwiące w pustce przestrzeni, konkretnych obiektach, przypadkowych urywkach życia, nadchodzącej śmierci, międzyludzkich relacjach, polityce, wojnie i zabawie. Nic, biorące w nawias dosłowność i realność, a stawiające wykrzyknik przy absurdzie i niejednoznaczności. Nic, mówiące do nas z off-u ustami Iggy’ego Popa, jednak nie w formie utworów, ale bardzo długiego, rymowanego monologu. Widz doświadcza pozytywnego potencjału Niczego na swój indywidualny sposób poprzez czystą kinową przyjemność.
Czas: godz. 18.00
Miejsce: Multikino Włocławek, ul. Pułaskiego 10/12
Wstęp wolny

Dokument pt. „Czerwona dusza” w reżyserii Jessiki Groter pokazuje, w jaki sposób czasy ZSRR wpływają na współczesną Rosję. Wiele lat po śmierci Józefa Stalina Rosjanie są bowiem nadal głęboko podzieleni w ocenie swojej historii. W mozaice intymnych portretów zwykli Rosjanie, zarówno ci młodzi, jak i starzy otwarcie opowiadają o swoich przeżyciach. Ból przeplata się w tych opowieściach z dumą, a nostalgiczne historie o państwie kwitnącym w komunizmie kontrastują z bolesnymi wspomnieniami głodu, przemocy i zdrady.
Czas: godz. 19.30
Miejsce: Multikino Włocławek, ul. Pułaskiego 10/12
Wstęp wolny

Powrót do aktualności