Wspierając lokalne inicjatywy, tworzymy przyszłość.

Aktualności

Akademia Dokumentalna w Nowym Roku

2019/01/07 10:27 Akademia Dokumentalna w Nowym Roku

Noworoczny repertuar Akademii Dokumentalnej spodoba się nie tylko fanom kina dokumentalnego, ale też osobom ceniącym aktywność fizyczną, pokonywanie własnych ograniczeń i poskramianie przyrody.

Już dziś, w ramach projektu finansowanego z grantu Fundacji ANWIL dla Włocławka, włocławianie będą mogli obejrzeć „North of the Nightfall”, reklamowany jako największe wydarzenie filmowo-rowerowe roku 2018. Film wyprodukowany został przez Red Bull Media House i doskonale znaną w świecie rowerowych filmów ekipę Freeride Entertainment. Pokazuje historię rowerowej eksploracji Wysp Heiberga, terenów położonych w głębokim ukryciu pomiędzy lodowcami Arktyki, zbyt niesamowitych, by móc je zignorować planując epicką wyprawę MTB! Dokładnie w tym miejscu, gdzie próżno szukać oznak życia, a zima trwa aż 9 miesięcy, znajduje się sporo zapierających dech w piersiach miejsc, które można spróbować poskromić na rowerze. Podczas lata krajobraz zmienia się tam nie do poznania, a przykryty do tej pory śniegiem teren odsłania swoje niezwykłe piękno, stwarzając okazję do najbardziej ekstremalnego downhill'u w historii tego sportu!

Reżyseria: Jeremy Grant
Czas trwania: 70 min.
Seans w Multikinie, 7 stycznia, godz. 19.00

A za dwa tygodnie, 21 stycznia, zapraszamy na film przybliżający postać Antoniny Santiago Amador – zwanej „La Chana”, legendarnej cygańskiej tancerki, jednej z największych gwiazd flamenco. La Chana za sprawą niezwykłego poczucia rytmu, innowacyjnych rozwiązań i przede wszystkich pasji oddawanej w tańcu zyskała ogromne uznanie i popularność w latach 60. i 70. ubiegłego wieku. Reżyserka Lucija Stojevic rysuje intymny portret tej wielkiej artystki, przedstawiając tragiczne przyczyny jej zejścia ze sceny i wielki powrót po niemal dwóch dekadach nieobecności.

W filmie uczestniczymy w przygotowaniach La Chany do powrotu na scenę. Poznajemy tajniki jej stylu, przekazywane podczas lekcji dawanych adeptkom flamenco i obserwujemy jej relacje z najbliższymi – także społecznością cygańską, z której tradycji artystka czerpała całe życie w swojej twórczości. Przyglądamy się niezwykłemu hartowi ducha, który pozwala jej pokonywać kolejne przeszkody w drodze na scenę – tym razem ponad osiemdziesięcioletnia La Chana mierzy się z ograniczeniami własnego ciała.

Tańcem La Chany zachwycił się m.in. Peter Sellers. Królowa flamenco zagrała w jego filmie „The Bobo” (1967). Reżyser chciał pomóc jej w karierze w Hollywood. Jednak La Chana niespodziewanie zeszła ze sceny u szczytu swojej kariery. Przyczyny tej decyzji odkrywa Lucija Stojevic w swoim filmie, wykorzystując bogaty materiał archiwalnych nagrań tańca cygańskiej królowej.

Reżyseria: Lucija Stojevic
Czas trwania: 83 min.
Seans w Multikinie, 21 stycznia, godz. 19:00

Powrót do aktualności