Wspierając lokalne inicjatywy, tworzymy przyszłość.

Aktualności

Ostatni seans Akademii Dokumentalnej

2019/02/06 11:37 Ostatni seans Akademii Dokumentalnej

Stanisław Grzesiuk mówił, że nie jest pisarzem, a napisał trzy książki, które przeczytało kilka milionów Polaków. Mówił, że nie jest muzykiem, a nagrał dziesiątki piosenek, w których ocalił od zapomnienia przedwojenną Warszawę.

Był legendarnym bardem stolicy a jego charakterystyczny głos, którym wyśpiewywał szemrane ballady warszawskich przedmieść, zna kilka pokoleń Polaków. Za życia był kochającym swoje miasto dzieckiem Warszawy, po śmierci został jej symbolem.

W maju ubiegłego roku minęła setna rocznica jego urodzin. Z tej okazji Wydawnictwo Prószyński i S-ka wydało pozbawione ingerencji cenzury trzy książki Grzesiuka. „Pięć lat kacetu”, „Boso, ale w ostrogach”, „Na marginesie życia”. Ogromna popularność wznowień zaskoczyła zarówno bliskich pana Stanisława, jak i wydawcę. Okazało się, że ogromne rzesze ludzi nadal chcą słuchać i czytać Grzesiuka, że nie jest on martwą postacią z księgarskiej półki, ale istotnym elementem ich życia, człowiekiem zasługującym na społeczną pamięć.

Film „Grzesiuk. Ferajna wciąż gra” jest dopełnieniem tej popularności mówiącym o fenomenie warszawskiego barda. Twórcom udało się dotrzeć do osób, które go znały oraz tych, dla których stanowi on wieczną inspirację, nie tylko w zakresie artystycznej działalności. Film jest ciepłą, pełną humoru, choć niepozbawioną gorzkich momentów opowieścią o ludziach, którzy „żyją Grzesiukiem”, a dzięki nim Grzesiuk wciąż żyje wśród nas.

Po filmie zapraszamy na spotkanie z wnuczką Stanisława Grzesiuka – Izabelą Laszuk oraz twórcami filmu Jarosławem Wiśniewskim i Magdaleną Zaleską.

Data: 2019-02-11, godz.18:00
Miejsce: Multikino, ul. Pułaskiego 10-12

Powrót do aktualności